Por ellen

Még a legnagyobb gondossággal takarított otthonokba is folyamatosan bejutnak porszemek, akár a ruhánkon keresztül az utcáról, akár a szellőztetés során az ablakokon keresztül. Ezek az apró porszemcsék olyan parányi élőlényeket hordoznak, amelyek sok ember életét megkeserítik: ezek a poratkák.

poratka-alergia-ellen-1030x719.webp

A világszerte elterjedt poratkák porban élnek és elhullott emberi vagy állati bőrdarabokkal és egyes penészfajjal táplálkoznak. Apró, 0,4-02 mm ovális alakú, krémes színű élőlények. Életciklusuk hat szakaszból áll, amely a hőmérséklettől és páratartalomtól függően 19-30 napig tart.

Egy gramm porban akár 22-8340 poratka is élhet. Az atkák száma késő tavasszal, a nyár végén és kora ősszel a legmagasabb, mivel ezekben az időszakokban a lakások levegőjének páratartalma a fűtés hiánya miatt megemelkedik. Ideális élőhely számukra a 70-80 %-os páratartalmú, 25 Celsius fokos klíma, ahol akár 90 napig élhetnek.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%A1ziporatk%C3%A1k  és  https://szimpatika.hu/cikkek/8285/tizmillio-poratkaval-elsz-egyutt

A poratkák leginkább a matracokban, takarókban, párnákban, kanapékon, padlószőnyegekben és függönyökben telepednek meg, mivel ezek a helyek bőségesen tartalmazzák táplálékukat, az elhalt hámsejteket. Ezeken a felületeken az ürülékük is nagyobb mennyiségben halmozódik fel, amely a levegőbe kerülve allergiás reakciót okozhat.

Hogyan segíthet az ózon porallergia esetén?

Az ózon gáz halmazállapotának előnye, hogy képes eljutni a nehezen hozzáférhető felületekhez, átjárja a textíliákat és bútorokat is, ahol a poratkák gyakran megbújnak. Az apró légzőszervrendszerükkel a nagy töménységű ózont belélegezve, a kezelés számukra végzetes. Így az ózonnal rendkívül hatékonyan léphetünk fel a poratkákkal szemben, megakadályozva, hogy az allergiát okozó ürülékük folyamatosan visszakerüljön a levegőbe. Az ózon alkalmazása tehát lehetőséget kínál arra, hogy a problémát már az alapoknál, a kiváltó oknál szüntessük meg.

Ózongenerátor alkalmazása


Az ózon természetes módon is keletkezik a légkörben, például villámlás során. Az ózongenerátorok pedig ezt a folyamatot utánozzák. A készülékben lévő ózonlapon kialakuló apró koronakisülésekkel a levegőben lévő oxigénből állítja elő az ózont, amely a kezelés végeztével visszaalakul oxigénné.

Porallergia esetén a poratkák életciklusa miatt érdemes eleinte napi szinten elindítani az ózonkezelést megközelítőleg 5 napon keresztül egy viszonylag kisebb teljesítményű, akár 3000-5000 mg/h ózonkibocsátásra képes ózongenerátorral. Ezt követően, a poratka fertőzöttségtől függően lehet ritkítani a kezelést heti 2 alkalommal, majd heti 1 alkalomra.

A kezelés során arra kell figyelni, hogy ember, állat, növény nem tartózkodhat a helyiségben.

Tekintettel arra, hogy az ózon nehezebb mint a levegő, az ózongenerátort érdemes egy magasabb pontra elhelyezni a szobában pl. szekrényre, polcra, asztalra úgy, hogy a levegő megfelelően át tudjon áramolni a készüléken. Ezzel a praktikus lépéssel elérhető az, hogy az ágyon, kanapén is hamarabb kialakuljon a megfelelő ózonkoncentráció.

Érdemes a levegő páratartalmát 65% alatt tartani, amely több szempontból is fontos. Egyrészt a szárazabb levegőt kevésbé kedvelik az ágyi poloskák, másrészt az ózon hatékonyabban ki tudja fejteni hatását.